Mozaik keverék a netről? Felejtsd el!
Biztosan neked is szükséged volt már több okból kifolyólag egyedi SICIS mozaik mix burkolatra. Ilyenkor mit csináltál?
Telefonált már rád a megrendelő, hogy készíts mozaik keverék variációkat holnapra? Könnyű feladat? Ha találsz a neten megfelelő képeket, akkor az jó kiindulási alap lehet, de nem biztos, hogy a végeredménnyel a megrendelőd is elégedett lesz!
Vagy ha csak eszedbe jutott, hogy szabadon alkotnál – milyen jó lenne kísérletezni a mozaikokkal. Látni együtt a kiválasztott árnyalatokat, formákat, elkészíteni az álom színkombinációt.
A bőség zavara, avagy a határtalan szabadság
Egy SICIS mozaik mix kompozíció megtervezése valóban bonyolult procedúrának tűnik, mivel sok szempontot kell figyelembe venni. Először is a SICIS termékpaletta mérete lenyűgöző és zavarbaejtő is. Erről írtunk a Colorpedia könyvet bemutató cikkünkben. Megannyi kínzó kérdés és szabadságfok is egyben:
- Milyen mozaikot válasszunk?
- Mekkora méret?
- Melyik forma?
- Melyik felület?
- Milyen árnyalatok?
- Milyen kiegészítő színek?
- Hány százalékban keverjem a színeket?
- Melyik fúga?
Ebben nyújt segítséget a SICIS honlapjának újabb funkciója: a SICIS Mosaico Designer, ami (tesztverzióban) már mindenki számára elérhető.
Tervezőknek és megrendelőknek
Nem csak tervezőknek, de megrendelőknek is ajánljuk! Amikor egy megrendelő és egy tervező találkozik vagy most már inkább online konzultálnak, a tervezést jócskán meg lehet könnyíteni és gyorsítani a közös webes felület segítségével!
Úgy működik, mint egy kifestő, egyszerű és még szórakoztató is! Ahogy korábban a Vetrite honlap működését elmagyaráztuk, most hasonlóképpen mutatjuk be a SICIS mozaik mix készítő program használatát is!
A program által a megtervezni kívánt mozaik tökéletesen személyre szabható: típus, forma, felület, méret, fúga, a színek százalékos elosztása és a színek elhelyezése is kedvünk szerint módosítható. A tervezés során kiválasztható a mozaikfal típusa (mix vagy degradé). Ebben a cikkben először a MIX funkció működését fogjuk bemutatni!
A SICIS mozaik mix készítése lépésről-lépésre
Első lépésként a SICIS weboldalán érjük el a Mosaico Designer felületet. Érdemes elmenteni ezt a linket vagy a kedvencként megjelölni!
A MIX funkcióra rákattintva (2. lépés) felugrik egy ablak, ahol a mozaikformák közül tudunk választani. Ezek a: Crystal, Diamond, Square Mosaic, Neoglass, Clover, Petites Fleurs és a Tephra mozaiktípusok. Mivel a Diamond hatalmas szenzáció és nagy népszerűségnek örvend, ezért most ezen a típuson keresztül fogjuk bemutatni a SICIS mozaik mix készítő program működését. (3. lépés)
A forma kiválasztása után a Diamond mozaikszemek elrendezésének (háló-minta) opcióit ajánlja fel a honlap. (4. lépés) Egy normál négyzet alakú mozaiknál ilyen opciók természetesen nincsenek!
Ezután a program a később használandó minta felület méretének meghatározására ugrik. (5. lépés) Ezt követően megjelenik előttünk A Tervezőfelület! Ezen a halszálkás Diamond sablonon fogunk dolgozni a továbbiakban. (6. lépés)
A SICIS mozaik mix testreszabása
Következik az igazán izgalmas rész: a mozaik testreszabása. A mozaiktípushoz tartozó árnyalatok teljes listája, képekkel és nevekkel ellátva felsorakozik előttünk, ezek közül tudunk választani, amennyit csak szeretnénk. (7. lépés)
Mi a Diamond „Druida” névre hallgató kompozícióját rekreáltuk a programban, hogy bemutathassuk, hány különböző típusú árnyalatból lehet dolgozni. Érzékelhető lesz, hogy a legkülönbözőbb színek is csodásan tudnak működni egymás mellett. Mivel a Druida kép alatt megtalálhatóak az árnyalatnevek, ezeket a felület listájában is könnyedén megtaláljuk, kiválaszthatjuk. (8. lépés) Tényleg úgy működik, mint egy egyszerű játék!
Százalékok, finomhangolás
A színárnyalatok kiválasztása után megjelenik előttünk a kép, szinte teljesen egyenlő százalékos elosztásban, egyenlő mennyiség van az összes behúzott színből. (9. lépés) Ekkor, ha egy bizonyos mennyiségben választunk árnyalatot, ki is jelez egy hibaüzenetet, hogy az egyik százalékon változtatnunk kell, hiszen a mozaikszemekből 120 szerepel a képen, és nem megfelelő százaléknál ez a szám elcsúszhat. (10. lépés)
Ezen könnyedén javíthatunk az egyik árnyalat százalékának vagy a mozaikszem számának megváltoztatásával (1-2 egységet emeljünk vagy csökkentsünk). (11. lépés) A százalékok módosításával pedig értelemszerűen a színek aránya, eloszlása fog változni. Vigyázzunk, ha nem kapcsoljuk be a lakatot, akkor a százalék és darabszám nem rögzül és módosulni fog!!
A Shuffle funkcióval tudunk variálni a mozaikszemek elrendezésén, ami segít a mix érzetének elfogadásában. (12. lépés)
Fúga, apróságok és a kész SICIS mozaik mix
Ezután kiválaszthatjuk a fúga típusát, színárnyalatát a GROUT fülre kattintva. (13. lépés) Mivel a SICIS partnere a Litokol segédanyaggyár, ezért az ő fúga kollekciója szerepel a programban.
A mi választásunk egy klasszikus, semleges, szürke fúgára esett, ami jól kiegészíti a sokszínű mozaikképet és a minták elkészítésekor nem zavar be. Azonban lehet és néha érdemes is játszani a fúgával. A Neoglass sorozat íves mozaik formái jóval nagyobb fúgaközökkel bírnak, ezért több opciót is érdemes kipróbálni, hiszen első ránézésre nem derül ki, hogy melyik fúgaszín működik legjobban a kiválasztott színkompozícióval. (14. lépés)
Ellenőrizzük mindig Preview módban az eddigi eredményt, itt látjuk digitális formában a tervezés elején megadott méretben az általunk kreált alkotást. (15. lépés)
MENTÉS!
Vigyázzunk! A házikós ikonnal ellátott „HOME” menüpontra csak abban az esetben kattintsunk, ha újra szeretnénk kezdeni a teljes tervezést. Ellenkező esetben az eddig elkészült projekt törlődik, és minden eddig végrehajtott változtatás elveszik!
Ellenőrizzük a végső mintát Preview módban (16. lépés), és ha elégedettek vagyunk a végeredménnyel, az utolsó lépés a projekt elmentése az alábbi felület segítségével. (17. lépés)
Megjegyzés: Ha nem szeretnél minden változatról a SICIS felé email-t küldeni, akkor egy megfelelő képernyő mentő programmal saját magadnak lementheted a verziókat, hogy azuán a megrendelő ezekből választva találja meg a neki legjobban tetszőt!
Reméljük, hogy mostantól Te is evvel a programmal készíted el mozaik keverékeidet! Ha bármikor megakadnál vagy kérdésed van a cikkel kapcsolatban, akkor ne késlekedj! Vedd fel velünk a kapcsolatot az alábbi rövid űrlap kitöltésével!
Vélemény, hozzászólás?