Van különbség?
Van ám! De nem is kevés! Műfajilag ezek nagyon különböző dolgok, mégis itthon tervezők, kereskedők és persze a jó öreg internet is folyamatosan összekeveri a fogalmakat. Ez komoly problémaforrás, mert eltérő fogalomtársítások mentén komoly félreértések áldozatai lehetünk. Így van ez a burkolatok világában is, de ahhoz, hogy tisztán lássunk, lépjünk egyet vissza, a csempe és a mozaik fogalmához.
Mi a csempe?
Már megint az ősi Kínáig és a későbbi Arab birodalomig kell visszanyúlni, hogy ráleljünk az agyagból készített kisebb nagyobb, három-négy vagy akár tízszögletes lapokra, amelyeket mázzal vontak be, kiégették és a kihűlési idő után pedig főleg kültéri felületekre ragasztották fel. Egy idő után nem csak a hőszigetelés, mint funkció, hanem a díszítés jelentőssége is megnőtt, így színes mázakkal és ábrákkal dekorálták a csempéket, amelyek aztán szépen lassan bekerültek az épületekbe is.
Egyes források szerint az arab csempék geometrikus mintái kifejezetten a bizánci mozaik burkolatok megjelenésével kívántak vetekedni.
Mi a mozaik?
Amióta ezt a blogot írom számtalanszor kérdeztétek tőlem, hogy mi is az és volt olyan is, aki tényleg azt hitte, hogy a csempe is mozaik. Pedig ez nincs így! A méret és az anyag sokat számít, bár ez utóbbi elég sok átjárhatóságot tesz lehetővé. Mindenesetre kis méretű darabokból kirakott képre és mintára kell gondolni a mozaik kapcsán.
Ez lehet különböző anyagokból: üveg, kő, fa, kávéspohár, szívószál, pénzérme és persze sorolhatnám, de hadd jegyezzem meg, hogy csempe is lehet az alapanyag. Micsoda? Akkor itt valami turpisság van! – mondhatnátok, de mindjárt elmagyarázom, hol is van a turpisság, mert mint mindig, most is igazatok van.
Mi a mozaik csempe?
Szóval, az úgy volt, hogy a nagy csempegyárak tömegesen csak különböző színű és egyszerű mintázatú (felhős, csíkos, stb) csempéket ontottak tonnaszám, ami egy idő után unalmas képet mutat. Ekkor nekiálltak un. díszlapokat gyártani, amelyek 1-1 sorozaton belül valamilyen motívumot (virág, állat, görög, stb) ábrázoló lapokat jelentettek, ami baromi drága a gyártásából kifolyólag, de ékesíti mondjuk a fürdőszobát. Közben a mozaik folyamatosan teret hódított és a kerámiagyárak ezt felismerve kitalálták, hogy ők is készítenek mozaikot a csempéikből.
Meg kell mondjam a csempéből vágott mozaikok nagy része a gyengébb alapanyag és máz miatt, illetve az alacsonyabb égetési hőfok miatt elég csúnyák lettek és a csempegyártóknak vagy magasabb minőségű alapcsempét kellett gyártaniuk, hogy vágható legyen, vagy ki kellett találniuk valamit és ez lett a mozaik csempe.
Ez pedig egy olyan eljárás, amikor a csempe egyben marad (!!), és vagy a felső néhány miliméter bevágásával vagy a egyedi sablon segítségével un. ál-mozaikot készítenek, amely a fúgázás után próbál a mozaikra hasonlítani. Nézzétek meg az alábbi képeken, hogy mennyire nem sikerül: olcsó és úgy is néz ki!
Fontos ismérve, hogy ordítanak a fúgák! Semmilyen a mozaikra jellemző összhang nem hozható létre, hiszen a nagy méretű mázas csempe lapok nagyobb fúgaközzel burkolandók, mint a bennük foglalt ál-mozaik szemek.
Szögezzük le: a mozaik csempe NEM mozaik! És akkor a csempe mozaik? Vele mi a helyzet?
Mi a csempe mozaik?
A csempe mozaik valódi mozaik, amely leginkább házilagosan készíthető. Csak végy egy adag régi, használaton kívüli csempe lapot és ejtsd le vagy üss rá, hogy darabokra törjön. A darabokat tovább apríthatod a burkolandó felület és a minta finomsága függvényében,hogy aztán neki is kezdhess mozaik alkotásod elkészítésének! Igen, most újra leírtam, hogy mi is az a mozaik:)
Ha jártatok már Barcelona-ban például Gaudi Güell Parkjában, akkor ott tetten érhető a csempe mozaik világhírű művészi hitvallása. Én most mégis két kisfilmet ajánlok figyelmetekbe, amelyeket Párizsban készítettem Niki de Saint Phalle életműkiállításán. A művésznő szintén tisztelője volt Gaudi munkásságának, de azért sajátos módon fejezte ki ezt.
Beleszerettél a műfajba? Szívesen látnál lakásodban, irodádban, ingatlanodban egyedi és különleges mozaikot? Ez ügyben vedd fel velem a kapcsolatot az alábbi rövid űrlap kitöltésével és még a mai napon keresni foglak a megadott elérhetőségeken!
Vélemény, hozzászólás?