Maurizio Leo Placuzzi , a ravennai SICIS alapítójának és elnökének makacsságát igazolta az idő. Évekbe telt, hogy minden jogi vélemény ellenére, amely azt tanácsolta, hogy ne indítson pert összetett hamisítás miatt a kínai mozaik másolatokkal szemben, eredmény szülessen. Mindezt Kínában, ahol az igazságszolgáltatás és a bürokrácia idői hosszabbak, mint az olaszoké és ahol a bíróságok érzékenysége nem mindig kedvez a külföldi vállalatoknak.
Tudja, ha az ember lábujjára lépnek egyszer vagy kétszer még elnézi, de ha ez folytatódik, akkor reagálnia kell. Meg kellett védenem a cégemet és az ott dolgozó embereket.
Maurizio Leo Placuzzi, SICIS
4 év 10 ítélet
A bíróság úgy döntött, hogy minden esethez külön eljárást kezdeményez, amelyek több száz kínai mozaik terméket érintettek. Több év, rengeteg akadály és sok-sok pénz: nem egy sétagalopp egy közepes méretű vállalatnak, mint például a SICIS.
Az olasz gyár 1987 óta a mozaik gyártásra specializálódott és ezen túl a mikromozaik ékszerek és a 3D mozaik hatású szövetek kifejlesztésében is egyedülálló. A mozaik teljes egészében Ravennában gyártott és 90%-ban exportra készül, amelynek a világ 54 országa adja a fő piacát. A 250 főt foglalkoztató családi vállalat mintegy 58 millió euró árbevételt ért el 2019-ben.
Mi rendületlenül kitartottunk és néhány nappal ezelőtt végül megérkeztek a várva várt hírek a Guangdong-i Legfelsőbb Bíróságról, ahol a javunkra döntöttek a kínai Rose Mosaic ellenében. Ez a cég éveken keresztül teljes egészében lemásolta katalógusainkat és felhasználta a képanyagainkat, sőt reprodukálta bemutatótermünk fotóit is.
Maurizio Leo Placuzzi, SICIS
1 millió dolláros kártérítés
A Guangdong-i Bíróság által megítélt kárpótlás nagyon fontos, mert ezzel általános győzelmet aratott a ravennai székhelyű társaság a kínai mozaik másolatok felett. Ez az egyik legmagasabb összeg, amelyet valaha Kínában fizettek egy hamisítási ügyben a művészi-kreatív területen.
Továbbá a bírók kijelentették, hogy a SICIS egy elismert márka Kínában, ahol „nagy hírnévnek örvend”. Mindez annak köszönhető, hogy a „dizájnban és kivitelezésben egyedülálló mozaik termékeket olyan művészeti alkotásoknak tekintik, amelyeket a kínai törvényeknek védeniük kell”.
A Rose Mosaic-ot kártalanítás mellett a hamisított kínai mozaik gyártásának és forgalmazásának megszüntetésére is kötelezték. Az ítélet többek között kimondja a SICIS-nek tulajdonítható képeket reprodukáló katalógusok megsemmisítését, valamint a cég weboldaláról és a WeChat fiókjából történő törlését is. A WeChat Kína legbefolyásosabb internetes hálózata.
A kínai mozaik hamisító bocsánatkérései kötelezettsége
Talán a legrelevánsabb kijelentés – különösen, ha kínai kulturális kontextusba helyezzük – az, hogy a hamisító kötelessége 12 hónapig közzétenni a bocsánatkérését a WeChat hálózaton. Mindezen túl a következő 24 hónapban havonta egyszer közzé kell tennie a bocsánatkérését olyan nemzeti újságokban, mint a „China News” és „China Industry and Commerce News”, valamint Pekingben, Sanghajban és Guangdong-ban a helyi újságokban.
Ezt a győzelmet a munkatársaimnak köszönhetem. Remélem, hogy ez a történet ösztönözhet más vállalatokat is, amelyek sajnos gyakran egyedül szembesülnek hasonló problémákkal. Úgy gondolom, hogy a kisvállalkozásoknak egyesülniük kell, hogy csoportokat hozzanak létre érdekeik védelmében.
Maurizio Leo Placuzzi, SICIS
A kínai mozaik piac jelentősége
Számtalan hamisítás fordul elő a „Made in Italy” brand kárára. Kína talán az egyik olyan ország, ahol ez a legszembetűnőbb, de természetesen nem ez az egyetlen. Azonban túl fontos piac ahhoz, hogy lemondjanak róla.
1988 óta vagyunk jelen Kínában, irodánk és bemutatótermünk van Hong-Kong-ban, Pekingben és Sanghajban. Forgalmunk körülbelül 5% -át teszi ki a kínai export. Eddig főként a projekt szektorban dolgoztunk, de 2019-ben megállapodást írtunk alá egy fontos helyi forgalmazóval, hogy a kiskereskedelemben is terjeszkedjünk.
Maurizio Leo Placuzzi, SICIS
Az elmúlt 30 év alatt több tucat jogi csatával kellett szembenézzen az olasz vállalat, többek között az internet nagy óriásai ellen. A múltban főként más országokban indítottak pert. Különösen az Egyesült Államokra figyeltek, ahol a hamisított termékeket árusították, így a forgalmazók ellen indítottak eljárást.
Ügyvédeink tanácsára mindig így jártunk el és vártuk, hogy a hamisított termékeket más országokban értékesítsék, ahol gyorsabb az igazságszolgáltatás
magyarázza a tulajdonos.
Ezúttal azonban SICIS közvetlenül Kínában akart fellépni és 2017-ben a tulajdonos az alábbi mondattal kezdte az ügyvédeinek elküldött e-mailt:
Elegem van, nem érdekel, hogy ez mennyibe fog kerülni nekem, igazságot akarok.
És igazságot kapott.
Szeretnéd tudni mik a főbb különbségek a SICIS mozaik és a másolatok között? Amennyiben nem vagy biztos a választásban vagy csak tanácsot szeretnél kérni, írj nekem az alábbi űrlapon és még aznap válaszolok!
Vélemény, hozzászólás?