Vetrite laminált üveg
Cikksorozatot indítunk a Vetrite laminált üveg tulajdonságait, megmunkálását illetően, hogy az értékesítés és a kivitelezés során mindenki a megfelelő információ birtokában legyen. Ez a Vetrite FAQ első része, azaz a Vetritével kapcsolatos leggyakrabban előforduló kérdések, válaszok és fontos tudnivalók! Cikkünk segítséget nyújthat – nemcsak kivitelezőknek, burkolóknak, hanem tervezőknek és megrendelőknek is egyaránt.
A SICIS laminált üveglap termékcsaládja nem egy hétköznapi burkolat típus. Speciális tudást, odafigyelést, egy egészen más technikai hozzáállást és precizitást igényel. Nagyon fontos betartani a SICIS javaslatait, előírásait, amikor Vetritével dolgozunk, legyen az nagy tábla vagy Tile csempeméretű lap. Na de mik is ezek a speciális jellemvonások?
Andreas Schilhan, SICIS
Andreas Schilhan 1,5 napot töltött Magyarországon és mondhatom, hogy egy maraton kevésbé fárasztó, mint mindazt a tudást és információ tömeget feldolgozni, amit ő tanított. Édesapja után ő is már lassan 30 éve dolgozik az üvegiparban. A SICIS munkásságát régóta ismeri, de csak másfél éve erősíti cégünket. Ő az egyszemélyes felelőse a Vetrite laminált üveg gyártásnak, fejlesztésnek és alkalmazásnak. Képzelheted, hogy micsoda felelősség nyomja a vállát!
Andreas Schilhan Budapesten
A vele készült két részes interjúban mindent elolvashatsz, amit eddig nem tudtál vagy nem mertél megkérdezni a termékkel kapcsolatban. Milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a tervezésnél? Milyen tulajdonságokkal rendelkezik a Vetrite? Most mindenre választ adunk!
➜Milyen vastag a Vetrite laminált üveg?
AS: Egy standard Vetrite lap két darab 3 mm vastagságú üveglapból és a laminátumból áll össze, tehát 6 mm vastag. Ezeket általában falfelületek vagy bútorok burkolására használják. Eltérő esetekben (padló, lépcső, asztallap vagy pult burkolás során) természetesen vastagabb lapok gyártása is lehetséges. Mindig az adott feladathoz méretezett üvegtípussal és vastagsággal biztosítjuk a projekt sikerét.
➜A Vetrite üveglapok felhasználhatóak padlóburkolatként is?
AS: Igen, ahogy az előbb említettem a Vetrite laminált üveg padlóburkolatként is tökéletesen alkalmas. Amikor padlóburkolatnak rendelünk Vetritét, 10 mm-es vastagságú laminált üveglapot ajánlunk. A Vetrite Grip eljárással már csúszásmentessé is tudjuk tenni az üveglapokat! Speciális elhelyezéseknél, ahol az anyag nagy igénybevételnek van kitéve (például lépcsőknél), egyedileg gyártott (maximum 20 mm-es vastagságú) Vetritét is rendelkezésre tudunk bocsátani.
➜A Vetrite laminált üveg széle fel van polírozva?
Igen, a Vetrite nagylapoknak és a tile típusnak (csempeméret) is minden esetben fel van polírozva a szélük, de a lapok akár fazettázott szélekkel is rendelhetők. Amikor a Vetritét vágjuk (akár vízsugaras gépekkel vagy bármilyen Vetritével kompatibilis eszközzel), fontos a vágás után felpolírozni a széleket. Ennek hiányában a létrejött mikró repedések nem csiszolódnak ki, ami különösen veszélyes, mert repedéseket okozhat.
➜A Vetrite lapok edzett üvegből készülnek?
AS: Általánosságban a Vetrite laminált üveg biztonsági üvegnek tekinthető, de nem edzett, hogy meg lehessen munkálni. Az edzett üveg problémája, hogy már nem alakítható a későbbiekben, nem lehet vágni, fúrni, lyukasztani. Azonban olyan eseteknél, amikor fokozott ellenálló képességre van szükség, a Vetrite edzett üvegből is rendelhető. Még egyszer szeretném felhívni a figyelmet, hogy edzett üvegnél sajnos nincs lehetőség az utólagos alakítására és vágására.
➜A ragasztóanyag meg tudja rongálni a Vetrite dekor mintázatát?
AS: Nem, ez nem fordulhat elő. Még abban az esetben is, ha a ragasztóanyag vagy szilikon közvetlen kapcsolatba kerül a Vetrite laminátum mintázatával, nem tud kárt tenni benne, nem fogja megváltoztatni a kinézetét.
➜A Vetrite laminált üveg háta megrepedt! Mit csináljak?
AS: A Vetrite alsó üveglapjának megrepedése nem okoz problémát. Mivel a Vetrite háta nem fog látszani, amikor az üveglap felhelyezésre kerül, így a repedés esztétikailag egyáltalán nem lesz zavaró. Sőt, a Vetrite hátán található repedések nem teszik a Vetrite lapot kevésbé ellenállóvá, vagy a felhelyezést kevésbé biztonságossá. Az egyetlen eset, amikor a Vetrite hátán található repedés esetleg problémát okozhat, az az, amikor a Vetrite Opalescent típusú átvilágható lap. Ha ilyen típusú Vetrite lapunk van, akkor sajnos a repedés láthatóvá válik.
➜Olyan vízsugaras gépem van, amit általában márvány és greslap vágásához használok. Alkalmazhatom Vetrite vágásához is?
AS: Igen, a vízsugaras gépek abszolút alkalmasak Vetrite vágására is. Mivel a standard Vetrite vastagság (tehát 6 mm) általánosságban vékonyabb, mint a többi burkolat (mint a márvány), a legtöbb esetben mi is vízsugaras gépet alkalmazunk, amikor Vetrite vágására kerül sor. Viszont lényeges, hogy a munkafelület, amelyre a Vetrite lapot helyezzük tökéletesen sík, egyenes felület legyen, hogy a laminált üveglap nem mozduljon el vágás közben. Nagyon fontos, hogy olyan beállításokkal használjuk a vízsugaras gépet, amit a SICIS előír a Vetrite útmutatóban. Ha betartjuk ezeket az előírásokat, akkor a Vetrite vágásánál és alakításánál a vízsugaras gép használata egy tökéletesen megfelelő eszköz, ami nemcsak könnyedén, de biztonságosan is kezelhető! Más gépek, mint például a CNC vagy egyéb vizesvágó gépek, amik általában olyan anyagokkal kompatibilisek, mint a természetes kövek, vagy a porcelán lapok, szintén alkalmazhatóak Vetrite vágásához is, de kizárólag akkor, ha azok a gépek üvegvágó szerszámmal vagy tárcsával rendelkeznek.
➜A Vetrite alkalmas lehet akár kültéri használatra is?
AS: A Vetrite leginkább beltéri burkolásra lett kifejlesztve. Jelen pillanatban csupán pár szín érhető el a teljes Vetrite kollekcióból, ami alkalmas lehet kültéri használatra is. Amikor külső felületre tervezünk Vetritét, érdemes előtte felkeresni a SICIS-t és megerősítést kérni azzal kapcsolatban, hogy a kiválasztott anyag valóban alkalmas-e kültéri felhasználásra. Speciális projekteknél azonban lehetséges olyan Vetrite rendelése, amit külön a kültéri körülményeknek megfelelő anyagból hozunk létre. Nem árulok el nagy titkot, hogy hamarosan elérjük célunkat, hogy kültéri burkolatként is alkalmazhassuk a Vetrite laminált üveget!
Reméljük, hogy kíváncsian várod a cikk második részét! Kérdést javasolnál? Hajrá! Vedd fel velünk a kapcsolatot az alábbi rövid űrlap kitöltésével!
Vélemény, hozzászólás?