Vetrite laminált üveg FAQ – 2. rész
Andreas Schilhan-nal készített interjúnk első részében a laminált üveg karakterét jártuk körbe. Most, a 2. részben főleg a Vetrite vágásáról, alakításáról lesz szó. El tudnak válni egymástól az üveglapok? Mi történik, ha a kivitelezők eddig nem dolgozták Vetritével, de márvánnyal és porcelán lappal már igen? Legújabb cikkünkből megtudhatod!
Ha most találkozol először a Vetrite kifejezéssel, az alábbi 2016-os videó végigveszi veled az alapokat, érdemes rá időt szánni! Aki pedig már régi ismerősként üdvözli a SICIS nagy táblás burkolatát, az gördítsen lejjebb, egyből az interjúra.
➜Megtörténhet, hogy a Vetrite elenged? A két laminált üveg el tud válni egymástól?
AS: Nem, a Vetrite nem tud elengedni. Ahogy a Centro Ceramico által kiállított tesztek eredményei is mutatják, a Vetrite úgy van gyártva, hogy a két üvegréteg ne tudjon elválni egymástól – és nem, a belső dekoráció sem fog leválni a két külső rétegről.
➜Vághatóak, alakíthatóak-e a Vetrite üveglapok?
AS: Igen, a Vetrite úgy lett létrehozva, hogy könnyedén vágható, alakítható legyen. Épp ezért a Vetrite lapok nem edzett üvegből készülnek. De fontos kiemelni, hogy szükség esetén a Vetrite lapok edzett üvegből is legyárthatóak, de ebben az esetben utólag nem vághatóak, alakíthatóak. Amikor a Vetritét vágjuk, nagyon fontos, hogy mindig felpolírozzuk a széleket, hogy ne keletkezzenek mikro-repedések! Az egyik legelső oktató videónk rengeteg hasznos információt tartalmaz:
➜Lehetséges kisebb réseket, bemetszéseket létrehozni a Vetrite üveglapokon?
AS: Igen, a Vetrite laminált üveg megmunkálhatósága lehetővé teszi a kisebb rések, bemetszések létrehozását az üveglap felületén. Azonban az éles sarkokat érdemes elkerülni. Minden saroknak ívesnek és legalább 5 mm-es sugarúnak kell lennie.
Az alábbi videóban egy ravennai workshop kísérhető figyelemmel:
➜Szeretnék szerelvényeket építeni a Vetritével burkolt felületre. Biztonságos? Megrepedhet a Vetrite lapom?
AS: Bármilyen szerelvény és kiegészítő felhelyezhető, beépíthető a Vetritébe: csapok, világítótestek, akasztók, szaniterek. Fontos, hogy mindig felpolírozzuk a kiegészítőknek kivágott lyukak peremét! Másik alapfeltétel, hogy a ragasztóanyag egyenletesen legyen felkenve és ne legyen kihagyott hely a Vetrite és felület között! Erről egy rövid videót is készítettünk:
➜A kivitelezők márványhoz és greslaphoz vannak hozzászokva. Okozhat-e nekik bármilyen nehézséget a Vetrite?
AS: Azok a kivitelezők, burkolók, akiknek van megfelelő tudásuk és tapasztalatuk a márvány, illetve porcelán/greslap téren, azoknak nem fog gondot okozni a Vetrite használata. Az egyetlen lényeges dolog, hogy amikor Vetritével dolgozunk, a megfelelő, üveggel kompatibilis eszközöket használjuk.
Ez azt jelenti, hogy ugyanazok a szerszámok, amiket márványhoz, illetve porcelánhoz is használnak megfelelők, nincs szükség e tekintetben többlet beruházásra. De az nagyon fontos, hogy az alkatrészek, amelyek közvetlenül kapcsolatba lépnek a Vetrite laminált üveg lappal (marószerszám, csiszoló korongok, fúró és lyukasztó fejek, stb.), azok üveggel kompatibilisek legyenek!
A másik lényeges dolog, hogy amikor a Vetritével dolgozunk, mindig fontos vizet használni vágáskor, mivel a vízhűtés meggátolja, hogy az üveglap megrepedjen.
Végül nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a standard Vetrite lap 6 mm vastagságú, ami jóval vékonyabb a márványlapoknál. Ez azt jelenti, hogy a vágási sebességnek muszáj alacsonyabbnak lennie az általános márvány/porcelán vágási sebességénél.
➜Milyen anyagot használhatok a Vetrite ragasztásához?
AS: A Vetrite lapok felhelyezhetők cement- vagy epoxy-alapú ragasztóanyaggal. Amikor a Vetritét például bútorok burkolására használjuk, akkor színtelen szilikon is használható cement-alapú ragasztó helyett. (lásd az alábbi videóban)
A Vetrite installálási útmutatójában, a SICIS minden lehetséges felhelyezési forgatókönyvhöz a megfelelő ragasztóanyagot javasolja: olyat, ami az adott projekthez a legmegfelelőbb. E célból már a tervezés fázisában érdemes felvenni a kapcsolatot magyarországi képviselőnkkel, aki mindenben segíteni tud!
➜Kell hézagot hagynom a Vetrite laminált üveg lapok között?
AS: Igen. Általában 2 mm szélességű hézagokat érdemes hagyni, de a hézagok mérete attól is függ, hogy melyik felhelyezési forgatókönyv valósul meg. Amikor a Vetrite esetleg állandó mozgás alatt van (például liftben vagy hajóban helyezik fel), vagy esetleg hőmérsékleti változásoknak van kitéve (például egy kandalló esetében), érdemes szélesebb hézagokat hagyni a Vetrite lapok között.
Az alábbi demó videóban egy sarok/fal kombináció burkolása látható:
Reméljük, hogy tetszett az interjú második része is! Kérdést javasolnál? Hajrá! Vedd fel velünk a kapcsolatot az alábbi rövid űrlap kitöltésével!
Vélemény, hozzászólás?